10
Year Parts
Warranty
+ 3 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HOIM4S8PM0XUK
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Stainless Steel, A+ Rated
£399
Free Delivery
- Product code: 859991724390
- Capacity (Usable Litres) - 73
- Electrical Connection - Power plug
- Activemultiflow
- Air fry
- Warranty - 10 years parts and 3 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 597 x 595 x 564
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HOIM4S8PM0XUK |
| Also known as: | 859991724390 |
| EAN: | 5054645724390 |
| Activemultiflow - enhanced airflow ensures even temperatures throughout the oven, meaning you can cook multiple dishes simultaneously on up to 4 levels without flavour transfer. saving up to 50% of your time and using 45% less energy* | |
| Air fry - with air-frying available in your oven, you can save on worktop space and create deliciously crispy food favourites with up to 50% less fat. its ideal for family meals and comes with a dishwasher-safe tray for easy clean-up. | |
| Pizza 310c - our dedicated pizza function reaches a high temperature of 310c, so you can achieve restaurant-style results in just 10 minutes**. | |
| Mymenu - when you're busy, mymenu is here to help. just select from 30 food types, and your oven automatically sets the ideal cooking function, temperature, and time for perfect results. |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 73 L |
| Oven net capacity | 73 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Cleaning type | Hydrolytic + Pyrolytic |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Door hinge | Down |
| Cord length | 1.3 m |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 0.65 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.87 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power connection type | Power plug |
| Power plug type | Type G |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Illumination location | Rear |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 585 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 564 mm |
| Height | 597 mm |
| Weight | 39.3 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 583 mm |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Forced air
For cooking different foods that require the same cooking temperature on several shelves at the same time. This function can be used to cook different foods without odours being transferred from one food to another.
Active multiflow
Enhanced airflow ensures even temperatures throughout the oven, meaning you can cook multiple dishes simultaneously on up to 4 levels without flavour transfer. Saving up to 50% of your time and using 45% less energy*
*Comparing cooking roasted potatoes, lasagna, tart and chicken pieces on 4 levels simultaneously vs cooking the same dishes in 4 separate runs (internal report)
Gentle steam
Gentle Steam enables you to improve your cooking results by adding humidity, for more crispy results. The excellent tool for bread, meat and fish.
Xxl capacity
With a 73-litre oven capacity, there's enough space to cook even the biggest of roast dinners for all the family.
Rotisserie
Cook tender, whole chicken and roast meats with ease, creating memorable meals for your family with this self-turning feature.
Electronic temperature control
Our intelligent temperature sensors minimise temperature swings to within only +/- 2C throughout the whole oven, so you get the best cooking results.
10 years parts and 3 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 3 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £133 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.