10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HR612CH
58cm Ceramic Hob, Black
£199
Service that goes further
- Product code: 869991043020
- Double ring zone- heating up in just five seconds, the double ring zone can be used as a single or double zone, so you can cook with large or small pans depending on your dish.
- 9 power levels- varied settings to suit your cooking needs.
- Residual heat indicator- visual indicator to let you know it's still too hot to touch.
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 46 x 580 x 510
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HR612CH |
| Also known as: | 869991043020 |
| EAN: | 5054645043026 |
| Double ring zone- heating up in just five seconds, the double ring zone can be used as a single or double zone, so you can cook with large or small pans depending on your dish. | |
| 9 power levels- varied settings to suit your cooking needs. | |
| Residual heat indicator- visual indicator to let you know it's still too hot to touch. | |
| Timer- set the timer function to your desired time to avoid under or over-cooking your food, so you can prepare tasty meals for the family. |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 580 mm |
| Hob type | Ceramic |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Right rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 4 type | Extra large |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Left rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 120/210 mm |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| LED indicators | Power |
| Connected load (electric) | 6200 W |
| Connected load (gas) | 0 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 27.8 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 8 kg |
Residual heat indicators
Residual heat indicators are an invaluable safety feature. The indicators light up to tell you if the surface of the hob is still hot, even after you have turned off the controls, for extra safety in the kitchen.
Touch control
Our touch control hobs are easy to use with just your fingertips for quick and precise control.
Front controls
Always within reach. The front control elements let you comfortably reach the desired settings at the front.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.