10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PHVP6.4FALK/1
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, D Rated
£232
Save £6
Was £238
Service that goes further
- Product code: 869991553270
- Extraction Rate (m³/h) - 384
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PHVP6.4FALK/1 |
| Also known as: | 869991553270, PHVP64FALK1 |
| EAN: | 5054645553273 |
| Maximum extraction power | 384 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | E |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Noise level (low speed) | 55 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black, Metallic |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Glass, Metal |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.2 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 120 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 2 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 74.5 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 142 W |
| Motor power | 140 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 0.9 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 326 mm |
| Height (max) | 1030 mm |
| Height without chimney | 325 mm |
| Weight | 12 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.