10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint TB7960CBF
59cm Induction Hob, Black
£289
Save £15
Was £304
Service that goes further
- Product code: 869991574850
- Join two cooking zones for larger pots
- Child lock
- Touch control
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 54 x 590 x 510
| Type | Induction Hob |
| Brand | Hotpoint |
| Model | TB 7960C BF |
| Also known as: | 869991574850, TB7960CBF |
| EAN: | 5054645574858 |
| Join two cooking zones for larger pots | |
| Child lock | |
| Touch control | |
| My Menu - prevent cooking mishaps |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 590 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Rectangular |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 2 shape | Rectangular |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 3 shape | Rectangular |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 4 shape | Rectangular |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Combi zone | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 4 |
| Number of power levels | 18 |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Connected load (electric) | 7200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 31.3 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 590 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 9.2 kg |
| Cord length | 1.2 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 28 mm |
Loading
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

You've added an item to your basket.