10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint BIWMHG71483UKN
Integrated Washing Machine, 7kg, 1400 Spin, White, D Rated
Service that goes further
- Product code: 869991602970
- Capacity (kg) - 7
- Spin Speed (rpm) - 1400
- 7kg wash load
- 14 wash programmes
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 595 x 545
Energy
Rating
| Type | Integrated Washing Machine |
| Brand | Hotpoint |
| Model | BIWMHG71483UKN |
| Also known as: | 869991602970 |
| EAN: | 5054645602971 |
| 7kg wash load | |
| 14 wash programmes | |
| 30 minute quick wash | |
| Variable wash temperature |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | White |
| Tub material | Plastic |
| Cord length | 1.2 m |
| Drum volume | 52 L |
| Rated capacity | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 14 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Bedding, Colour, Cottons 40°C, Cottons 60°C, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco, Mix, Pre-wash, Synthetics, Wool |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 205 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Energy consumption per 100 cycles | 69 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.69 kWh |
| Connected load | 1850 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 66 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Anti stain
The Anti Stain is a specific cycle studied to remove even the most difficult stains, without pre-treating. This is achieved thanks to elevated electronic control and the optimized synergy between the special movements of the drum and the different washing phases.
1400 rpm
Unbelievably fast. It works with a spin speed of 1400 revolutions per minute.
Energy class d
More energy savings. This Hotpoint appliance ensures high performance and low consumption at all times thanks to the D energy class.
Digital countown
Countdown timer until the end of each cycle.
Wool care
Trust us to provide the utmost care for your woollens with a delicate wash programme that ensures a perfect clean whilst protecting the softness of the fabric.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £5.99 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.