10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PPH60GDFIXUK
59cm 4 Burner Gas Hob, Silver
£189
£195 with delivery
Service that goes further
- Product code: 869991635460
- Wok Burner
- Cast iron supports
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 38 x 590 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PPH 60G DF IX UK |
| Also known as: | 869991635460, PPH60GDFIXUK |
| EAN: | 5054645635467 |
| Wok Burner | |
| Cast iron supports |
| Product colour | Silver |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Cast-iron |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Wok burner | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Connected load (electric) | 0 W |
| Connected load (gas) | 7800 W |
| AC input voltage | 220 - 230 V |
| Gas type | Methane |
| Width | 590 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 9.7 g |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 10.1 g |
Cast iron
High-resistant, quality crafted grates for added stability.
Front controls
Always within reach. The front control elements let you comfortably reach the desired settings at the front.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.