Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint NDB9635BSUK
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 869991651870
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Anti-stain
- Continuous Wash & Dry
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 540 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Hotpoint |
| Model | NDB9635BSUK |
| Also known as: | 869991651870 |
| EAN: | 5054645651870 |
| Anti-stain | |
| Continuous Wash & Dry | |
| Steam Refresh | |
| Steam Hygiene | |
| Extra Touch | |
| Rapid Option | |
| Wool Care |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Black, Silver |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Display type | LCD |
| Drum volume | 58 L |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Hygiene air refresh, Hygiene/anti-allergy, Rinse & spin, Spin/drain, Steam, Synthetics |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Hygiene/anti-allergy, Hygienic freshen-up, Steam, Synthetics |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 560 min |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.2 m |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | B |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 50 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 56 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 65 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 307 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.563 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 0.307 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 1850 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Depth | 540 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 66 kg |
| Depth with door closed | 574 mm |
| Depth with door open | 980 mm |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Continuous wash & dry
The Wash & Dry cycles are designed to suit your daily laundry needs: just load your washer dryer, turn the dial and let it do the work, without any interruptions. Choose from XS Rapid, for a 1kg load, XL Bed & Bath to take care of bedding and towels, and Wash & Dry Mixed for a daily mixed load.
Steam hygiene
Steam Hygiene, endorsed by Allergy UK, provides the ultimate care and protection for fresh and clean laundry. Steam is used at the end of the cycle, removing up to 99.9%* of bacteria and viruses, without the use chemical additives, for total peace of mind.
*Independently tested by Intertek on Rodent Protoparvovirus type 1, a representative virus, and for bacteria by Allergy UK on Cotton 60C program with Steam Hygiene option activated
Steam refresh program
Steam Refresh is a dedicated cycle to freshen clothes that aren't yet ready for a full wash. The cycle takes just 20 minutes, using less than two glasses of water, with steam penetrating deep into fabrics, making them slightly damp, reducing creases for easier ironing.
Inverter motor
The Inverter Motor is designed to ensure a long lasting performance and a quiet noise level so your conversation isn't interrupted.
Digital motion technology
Digital Motion Technology features a brushless inverter motor that creates 10 different drum motions during a single wash cycle, each one specifically designed to treat a variety of stains, so your laundry is stain-free with just one wash
Stop&add
Dropped an item on the way to the washing machine? With Hotpoint Stop&Add you can add laundry to the wash cycle during the first few minutes of the cycle without compromising on wash performance.
1400 rpm
Unbelievably fast. It works with a spin speed of 1400 revolutions per minute.
Start delay
The Start Delay option allows you to set the Washer Dryer to begin its cycle whenever most convenient for you, saving you both time and energy.
D|b energy class
More energy savings. This Hotpoint appliance ensures high performance and low consumption at all times thanks to the D|B energy class.
Wool care
Trust us to provide the utmost care for your woollens with a delicate wash programme that ensures a perfect clean whilst protecting the softness of the fabric.
Loading
You've added an item to your basket.