10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint BIWMHG91485UK
Integrated Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, White, B Rated
- Product code: 869991664150
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Anti-stain
- Anti-stain Quick
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 595 x 545
Energy
Rating
| Type | Integrated Washing Machine |
| Brand | Hotpoint |
| Model | BIWMHG91485UK |
| Also known as: | 869991664150 |
| EAN: | 5054645664153 |
| Anti-stain | |
| Anti-stain Quick | |
| Wool Care | |
| Rapid 30" |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Plastic |
| Cord length | 1.2 m |
| Drum volume | 58 L |
| Water fill | Cold, Hot |
| Motor type | Brushless |
| Country of origin | Italy |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 14 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Noise level (wash) | 70 dB |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 235 min |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 1000 RPM |
| Adjustable temperature | Yes |
| Stain remover option | Yes |
| Maximum washing temperature | 60 °C |
| Anti-Crease function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Hotpoint technologies (clothes care) | Anti Stain, Rapid 30 |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption per 100 cycles | 56 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to F |
| Energy consumption washing per cycle | 0.563 kWh |
| Connected load | 1850 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 66.5 kg |
| Gross weight | 68.5 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 595 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 68.5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 545 x 815 mm |
| Drying class | B |
| Energy consumption | 56 kWh |
| Hand wash | Yes |
| Number of programs | 14 |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing class | A |
| Ean | 5054645664153 |
| Net weight | 66.5 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sun 24th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £25.99 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.