10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit SI82QWDUK
Tall Larder Fridge, White, E Rated
£479.99
Free Delivery
- Product code: 869991673180
- Gross Capacity - 371 Litres
- Low Frost
- Fresh Space+
- LED lighting
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1875 x 595 x 630
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Indesit |
| Model | SI82QWDUK |
| Also known as: | 869991673180 |
| EAN: | 8050147673188 |
| Low Frost | |
| Fresh Space+ | |
| LED lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 6 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 368 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Fridge gross capacity | 371 L |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 119 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Connected load | 100 W |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.5 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 630 mm |
| Height | 1875 mm |
| Weight | 57 kg |
| Gross weight | 59 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package height | 1940 mm |
| Package weight | 59.02 g |
| Total net capacity | 368 L |
| Package dimensions (WxDxH) | 640 x 725 x 1940 mm |
| Dairy compartment | Yes |
| Package weight | 59.02 kg |
| Net weight | 57 kg |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.