10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint PHVS91FLTDPK
90cm Chimney Cooker Hood, Black, A+ Rated
£339
Save £40.99
Was £379.99
- Product code: 869991678520
- Extraction Rate (m³/h) - 570
- Extraction Type - Recirculating
- DropProtect
- LED Lighting
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1475 x 898 x 368
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Hotpoint |
| Model | PHVS91FLTDPK |
| Also known as: | 869991678520 |
| EAN: | 5054645678525 |
| DropProtect | |
| LED Lighting | |
| Carbon Filters | |
| Boost | |
| A+ Energy |
| Maximum extraction power | 570 m³/h |
| Type of extraction | Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 65 dB |
| Maximum recirculating power | 445 m³/h |
| Boost function | Yes |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.5 m |
| Display type | LED |
| Grease filter type | Aluminium |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 5 W |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 41.8 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 898 mm |
| Depth | 368 mm |
| Height | 1475 mm |
| Weight | 20.2 kg |
| Package width | 942 mm |
| Package depth | 604 mm |
| Package height | 442 mm |
| Package weight | 25.2 kg |
| Hotpoint technologies (air extraction) | Boost function, Grease filter, Touch control |
| Country of origin | Poland |
Loading
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £113 with a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.