10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Indesit I48RM 112W UK
Under Counter Larder Fridge, White, E Rated
£139
- Product code: 869991713150
- Net Capacity - Fridge 88 Litres
- Low Frost
- Adjustable Shelves
- LED Lighting
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 475 x 445
Energy
Rating
| Type | Under Counter Larder Fridge |
| Brand | Indesit |
| Model | I48RM 112W UK |
| Also known as: | 869991713150 |
| EAN: | 8050147713150 |
| Low Frost | |
| Adjustable Shelves | |
| LED Lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 88 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1.6 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 85 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 475 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 20.5 kg |
| Package weight | 22.5 kg |
| Package width | 496 mm |
| Package depth | 885 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 22.5 kg |
| Indesit technologies (food storage) | Fresh Space, Fresh Space+, Low Frost |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.