10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr CNdgc5203
No Frost Fridge Freezer, 60/40, Grey, C Rated
£749
Free Delivery
Spread the cost:
£62.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: CNDGC5203
- Net Capacity - Fridge 227 Litres/Freezer 103 Litres
- EasyFresh
- NoFrost
- DuoCooling
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1855 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | CNdgc5203 |
| Also known as: | CNDGC5203 |
| EAN: | 4016803154051 |
| Easyfresh | |
| Nofrost | |
| Duocooling | |
| Touch Display | |
| Recessed Grip | |
| Interiorfit | |
| Powercooling System | |
| Door Shelf | |
| Height-Adjustable Inner Door Shelves | |
| Led Ceiling Lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Grey |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door opening angle | 115° |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 330 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 227 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature (min) | -15 °C |
| Freezer temperature rise (max) | -26 °C/h |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 161 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 183 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1855 mm |
| Weight | 70.3 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | Bottle Timer, DuoCooling, EasyFresh, NightMode, No frost system, PowerCooling, SuperCool, SuperFrost, SuperSilent |
| Package width | 623 mm |
| Package depth | 772 mm |
| Package height | 1927 mm |
| Package weight | 75.8 kg |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £249.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.