1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Griddle not included
Leisure CS100F520X Cuisinemaster
100cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£1,199
Save £100
Was £1,299
Free Delivery
Spread the cost:
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 4th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.59 p/m
Flexible Finance Options
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: CS100F520X
- Dual Fuel
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1000 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Leisure |
| Model | CS100F520 Stainless Steel |
| Also known as: | CS100F520X, CS100F520X Cuisinemaster |
| EAN: | 5023790031578 |
| Dual Fuel | |
| Fully Variable Grill | |
| Removable metal shelf runners | |
| Chrome finished rotary controls | |
| LED Timer |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Griddle | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Oven gross capacity | 63 L |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven 2 gross capacity | 65 L |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 102.8 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1070 mm |
| Package weight | 113 kg |
Catalytic Liners
Transform your cooking experience with catalytic liners. By effortlessly capturing grease and dirt inside the oven, these liners eliminate the tedious task of oven scrubbing,giving you more time to focus on creating delicious dishes.
True Fan Cooking
Indulge in baking perfection with fan cooking technology, ensuring even heat distribution for precise, picture-perfect results. Perfect for batch baking, this innovative feature guarantees that every creation is evenly baked to perfection, leaving you with irresistibly delicious treats.
Telescopic Oven Shelf
Experience effortless convenience with our telescopic oven shelf, designed to support itself without being held. Whether you're skewer testing a sponge cake or adding final touches, this sliding shelf ensures smooth and easy access for perfect cooking results.
Interior Light
Enhance your culinary experience with this model's interior light, illuminating your masterpiece's cooking progress. This feature allows you to easily monitor your food's progress to ensure perfect results, all without disturbing the cooking process by opening the oven door.
Dedicated Grill
Add a healthy twists to your dishes with this model's dedicated grill. The innovative design, supported by telescopic runners, ensures effortless handling and even heat distribution, allowing you to achieve perfection with every grilled masterpiece.
Full Glass Inner Doors
Witness the magic of your culinary creations through the glass panel of the oven door. Whilst the clear glass allows you to monitor your dishes as they cook, the easily removable glass panel simplifies the cleaning process.
Slow Cooking
Explore endless culinary possibilities with this model's 33L slow cook oven, boasting a minimum temperature of 50C. From tender stews to flavourful casseroles, this feature allows you to create rich and delicious family meals.
Three Ovens
Celebrate your inner foodie with this model's three separate ovens and dedicated grill, designed to ignite your creativity. From succulent roasts to delicate pastries, this appliance will elevate your cooking experience and embrace the joy of culinary exploration.
Griddle
Elevate your meat, fish, and vegetable dishes with the griddle's flavourful touch, transforming simple meals into delicious masterpieces. Enjoy a delightful chargrilled finish, reminiscent of outdoor barbecuing, for a truly satisfying and memorable dining experience.
Wok Burner
Embark on an extraordinary culinary journey with the dedicated wok burner, crafted to master Asian cuisine. Its powerful flame and ample hob space provide an ideal platform for creating sizzling stir-fries that capture the authentic flavours of Asia.
5-Burner Hob
Experience ultimate flexibility with this model's five hob burners. Unleash your inner chef and embrace the art of oriental cuisine with the dedicated wok burner, perfect for exploring the vibrant flavours of Asian recipes.
1 years parts and labour. We advise that you register your Leisure appliance and activate your warranty at www.leisurecooker.co.uk/support/registration.
1
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 4th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £399.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood

Loading
You've added an item to your basket.