2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG DBX4651M 6000 ExtractionTech
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
Service that goes further
- Product code: DBX4651M
- Extraction Rate (m³/h) - 600
- Extraction Type - Ducted
- Fresh air for your kitchen
- LEDlights for more refined cooking
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 563-1180 x 598 x 450
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | AEG |
| Model | DBX4651M 6000 ExtractionTech |
| Also known as: | DBX4651M |
| EAN: | 7333394053042 |
| Fresh air for your kitchen - The ExtractionTech Hood contains a powerful, efficient motor allowing you to clear your kitchen environment of fumes and cooking odours without waiting | |
| LEDlights for more refined cooking - Our LEDlights use far less energy than other lights, with a much longer life expectancy and they provide expert illumination for greater detail while cooking | |
| Maximum filtration, again and again - A highly functioning filter that captures and removes fats and odours when cooking. The removable filter can be cleaned in the dishwasher, ensuring that your cooker hood is continually efficient | |
| Hood Settings. On Demand. With Mechanical Controls - Innovative Mechanical Controls make regulating the cooker hood functions more convenient. From modifying the fan speed to adjusting the light settings, take complete control of the cooking process |
| Maximum extraction power | 600 m³/h |
| Type of extraction | Ducted |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 74 dB |
| Noise level (low speed) | 46 dB |
| Noise level (high speed) | 70 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 74 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.3 m |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Bulb power | 6.3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 250 lx |
| Lighting position | Front |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 74.3 kWh |
| Width | 598 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 563 mm |
| Height (max) | 1180 mm |
| Height without chimney | 60 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 625 mm |
| Package weight | 14.5 kg |
| Country of origin | Poland |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.