2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens EX81AHL26E
80cm Vented Hob
£2,799
Free Delivery
Spread the cost:
£233.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: EX81AHL26E
- Matt Edition
- FlexInduction
- TouchSlider
- Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 223 x 802 x 522
Energy
Rating
| Type | Vented Hob |
| Brand | Siemens |
| Model | EX81AHL26E |
| EAN: | 4242003992845 |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 800 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Rectangular |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 size (W x D) | 230 x 200 mm |
| Cooking zone 1 power | 2200 W |
| Cooking zone 1 boost | 3700 W |
| Cooking zone 2 shape | Rectangular |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 size (W x D) | 230 x 200 mm |
| Cooking zone 2 power | 2200 W |
| Cooking zone 2 boost | 3700 W |
| Cooking zone 3 shape | Rectangular |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 size (W x D) | 230 x 200 mm |
| Cooking zone 3 power | 2200 W |
| Cooking zone 3 boost | 3700 W |
| Cooking zone 4 shape | Rectangular |
| Cooking zone 4 position | Left rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 size (W x D) | 230 x 200 mm |
| Cooking zone 4 power | 2200 W |
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Number of flexible cooking zones | 2 zone(s) |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 17 |
| Quick start | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Built-in hood | Yes |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Maximum extraction power | 500 m³/h |
| Fan noise level (max) | 69 dB |
| Noise level (intensive speed) | 7 dB |
| Anti-odor filter | Yes |
| Energy efficiency class (hood) | A |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 62 kWh |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 802 mm |
| Depth | 522 mm |
| Height | 223 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 750 mm |
| Installation compartment depth (min) | 490 mm |
| Installation compartment depth (max) | 500 mm |
| Installation compartment height | 223 mm |
| Package width | 940 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 430 mm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.