2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens EX875LX67E iQ700
81cm Vented Hob, Black, B Rated
£2,799
Free Delivery
Spread the cost:
£233.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: EX875LX67E
- Dual light slider - Just touch and slide to control your hob.
- flexInduction - Smart cooking zone that adapts to your cookware.
- climateControl Sensor
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 223 x 812 x 520
Energy
Rating
| Type | Vented Hob |
| Brand | Siemens |
| Model | EX875LX67E iQ700 |
| Also known as: | EX875LX67E |
| EAN: | 4242003867198 |
| Dual light slider - Just touch and slide to control your hob. | |
| flexInduction - Smart cooking zone that adapts to your cookware. | |
| climateControl Sensor - Monitors steam and smells, adjusts the power level automatically. | |
| fryingSensor Plus - No more burning or scorching your meals. | |
| cookingSensor Plus ready: the supplementary available sensor prevents overboiling thanks to precise temperature control. |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 800 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Rectangular |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 190 mm |
| Cooking zone 1 power | 2200 W |
| Cooking zone 1 boost | 3700 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Rectangular |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 190 mm |
| Cooking zone 2 power | 2200 W |
| Cooking zone 2 boost | 3700 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Rectangular |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 190 mm |
| Cooking zone 3 power | 2200 W |
| Cooking zone 3 boost | 3700 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Rectangular |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 190 mm |
| Cooking zone 4 power | 2200 W |
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Regular cooking zone diameter | 190 mm |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Number of flexible cooking zones | 2 zone(s) |
| Combi zone | Yes |
| Regular cooking zone | 2200 W |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 2 |
| Boost regular cooking zone | 3700 W |
| Number of power levels | 17 |
| Keep warm function | Yes |
| Certification | CE, VDE |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Cleaning lock | Yes |
| Built-in hood | Yes |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Maximum extraction power | 622 m³/h |
| Noise level | 69 dB |
| Fan noise level (min) | 42 dB |
| Fan noise level (max) | 74 dB |
| Energy efficiency class (hood) | B |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class | B |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 812 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 223 mm |
| Weight | 28 kg |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 750 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 223 mm |
| Package width | 950 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 430 mm |
| Package weight | 32.9 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £933 with a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.