2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG FFB75727PW
Dishwasher, 14 Place Settings, White, B Rated
£599
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.89 p/m
Flexible Finance Options
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: FFB75727PW
- Place Settings - 14
- Extra Silent Programme
- Multi-tab
- Delay Start
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 598 x 603
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | AEG |
| Model | FFB75727PW |
| EAN: | 7333394121376;7333394090528 |
| Capacity: 14 Place Settings: Capacity is based on 'IEC' standard place settings. This standard allows you to compare the capacity of dishwashers using a common measure | |
| Extra Silent Programme: Engineered not only for delivering outstanding performance but also for their silent operation | |
| Multi-tab: Optimises the cleaning results of all-in-one detergents by ensuring that all the elements of the detergent are used in the correct phase of the cycle for perfect results | |
| Delay Start: You can set the wash programme to start in up to 24 hours enabling you to use your time efficiently without worrying about your laundry | |
| Time Remaining Indicator: Indicates the amount of time remaining until the programme ends | |
| Height Adjustable Upper Basket: Provides more flexibility as bigger items can be loaded in the lower basket by raising the upper basket on one side, even if the basket is loaded | |
| Long Stem Wine Glass Holder: For special-occasion glasses, this special flexible support gives extra stability and can be folded away when it is not required |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control panel text colour | White |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Cord length | 16 m |
| Inlet hose length | 1.8 m |
| Outlet hose length | 1.8 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Baskets adjustable placement | Lower, Upper |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 9 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | 60min, 90min, 160min, Auto, Eco, Quick 30min, Rinse & Hold |
| Cycle time | 270 min |
| Number of temperature settings | 4 |
| Delay start (min) | 1 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Multitab option | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 30 mm |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Water consumption per cycle | 10.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 64 kWh |
| Connected load | 1950 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 603 mm |
| Height | 850 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 570 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 850 mm |
| AEG technologies (dish washing) | AirDry, Extra Hygiene, GlassCareŽ, XtraPower |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.