2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HGX6400SM
59cm 4 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£189
£195 with delivery
- Product code: HGX6400SM
- Design aligned with your style
- Instant activation with integrated ignition
- Automatic gas shut-off for complete safety
- Power Plug - Yes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 40 x 594 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HGX6400SM |
| EAN: | 7333394049113 |
| Design aligned with your style | |
| Instant activation with integrated ignition | |
| Automatic gas shut-off for complete safety |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 100 mm |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 54 mm |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Pan support material | Enamelled |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front right |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (gas) | 8000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug | Yes |
| Width | 594 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Height above worktop | 40 mm |
| Worktop thickness (min) | 30 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 8.5 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.