2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG HGX75400SM 3000
75cm 5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
Retail Price
£269
Save £30
Was £299
£275 with delivery
- Product code: HGX75400SM
- Up to 20% more power and speed
- Get powerful heat, with the Powerful Wok
- Add a premium look to your hob, with Cast Iron Grid pan supports
- Power Plug - Yes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 40 x 745 x 510
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | AEG |
| Model | HGX75400SM 3000 |
| Also known as: | HGX75400SM |
| EAN: | 7333394049038 |
| Up to 20% more power and speed - A Speed Burner gas hob is 20% faster, helping you apply the right heat for flawless taste. The burners allow you to regulate speed, so your wok or pasta always gets exactly the heat it needs. No more. No less | |
| Get powerful heat, with the Powerful Wok - Experience fuller flavour in your favourite dishes with this Powerful Wok. It generates intense, direct heat - ideal for searing seafood and locking in mouth-watering stir-fry flavours. Wok cooking mastered | |
| Add a premium look to your hob, with Cast Iron Grid pan supports - Add a professional look to your kitchen with durable and premium cast iron pan supports. Continuous cast iron pan supports let you slide your cookware easily and safely without having to lift them for a seamless cooking experience | |
| Integrated Ignition - quick access to powerful heat for cooking - With Integrated Ignition, all you have to do is gently turn and press the knob, to effortlessly and comfortably spark a flame from the hob |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 750 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 1 power | 1900 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 70 mm |
| Cooking zone 2 power | 1900 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 122 mm |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 100 mm |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 diameter | 54 mm |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Wok burner position | Middle |
| Wok burner power | 4000 W |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Pan support material | Cast iron |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Connected load (gas) | 11700 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug | Yes |
| Width | 745 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Height above worktop | 8 mm |
| Worktop thickness (min) | 28 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Package width | 880 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 13.9 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £89.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.