1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp HT-SB140MT
Sound Bar, Black
£55.79
£75.79 with delivery
- Product code: HT-SB140MT
- Audio Power Output (watts) - 150
- Number of Speakers - 2
- Easily connect to your devices via Bluetooth, HDMI ARC, Optical Input, or AUX, making it compatible with TVs, gaming consoles, and smart devices
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 60 x 950 x 60
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sharp |
| Model | HT-SB140MT |
| Also known as: | HTSB140MT |
| EAN: | 4974019958989 |
| : Seamlessly connect your smartphone, tablet, or laptop to stream your favourite playlists with stable and high-speed Bluetooth connectivity | |
| : Enjoy a hassle-free setup with HDMI ARC, allowing you to control the soundbar volume with your TV remote for a streamlined experience | |
| : Enjoy a hassle-free setup with HDMI ARC, allowing you to control the soundbar volume with your TV remote for a streamlined experience | |
| Easily connect to your devices via Bluetooth, HDMI ARC, Optical Input, or AUX, making it compatible with TVs, gaming consoles, and smart devices | |
| & The modern, slim soundbar complements any living space and can be wall-mounted or placed on a TV unit, perfect for home cinema setups |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RMS rated power | 150 W |
| Soundbar mode control | Yes |
| TV Sound Share | Yes |
| Equalizer modes | Movie, Music |
| Equalizer | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 150 W |
| Number of speakers | 2 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Colour name | Black |
| Display type | LED |
| Illumination LED | Yes |
| Illumination colour | White |
| On/off switch | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Detachable power cord | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | CE, CB, ErP |
| Firmware upgradeable via | USB |
| Subwoofer | 0 |
| Speakers | 2 |
| Wireless connection | Yes |
| Wireless technology | Bluetooth |
| PSTI certified | Yes |
| Width (cm) outer carton | 1195 mm |
| Outer carton dimensions (W x D x H) | 1195 x 235 x 230 mm |
| Main unit dimensions (WxHxD) | 1175 x 105 x 105 mm |
| Power consumption | 30 W |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| AUX in | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Soundbar power consumption | 30 W |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery weight | 23 g |
| Dimensions (WxDxH) | 950 x 63 x 63 mm |
| Width | 950 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 1.52 kg |
| Soundbar weight | 1.52 kg |
| Main unit dimensions (WxDxH) | 950 x 60 x 60 mm |
| Sets per pack | 1 |
| Package width | 1175 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 2.5 kg |
| Package weight | 2.5 kg |
| Package type | Box |
| Wall mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Mounting brackets included | Yes |
| Accessories included | Remote control incl. battery, 2 x Wall Bracket, Instruction manual, Quickstart Guide |
| Screws included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Packaging content | Sound Bar, Power cord, Remote control incl. battery, 2 x Wall Bracket, Instruction manual, Quickstart Guide |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Housing colour | Black |
| Mute button | Yes |
| Optical disc player type | Not included |
| Number of satellite speakers | 0 |
| Soundbar dimensions (W x D x H) | 950 x 60 x 60 mm |
| Soundbar speaker housing material | Plastic |
| Package dimensions (WxDxH) | 1175 x 105 x 105 mm |
| Manual | Yes |
| Colour | Yes |
| AC adapter included | Yes |
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £18.60 with a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.