2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr ICe5103
Low Frost Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 70/30, E Rated
Retail Price
£743
Save £15
Was £758
Free Delivery
Spread the cost:
£61.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£61.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: ICe5103
- Net Capacity - Fridge 183 Litres/Freezer 81 Litres
- Easyfresh humidity controls keep food fresher for longer
- SmartFrost reduces the frequency of defrosting
- Flexible freezer to fit in bulkier items
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 544
Energy
Rating
| Type | Low Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | ICe5103 |
| EAN: | 4016803116691 |
| Easyfresh humidity controls keep food fresher for longer | |
| SmartFrost reduces the frequency of defrosting | |
| Flexible freezer to fit in bulkier items | |
| 264 litre capacity |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Total net capacity | 264 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 273 L |
| Fridge net capacity | 183 L |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 81 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 83 L |
| Smart Frost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment gross capacity | 190 L |
| Fresh zone compartment net capacity | 183 L |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 228 kWh |
| Connected load | 136 W |
| Energy efficiency class (old) | E |
| Width | 559 mm |
| Depth | 544 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 62.8 kg |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1829 mm |
| Package weight | 66.8 kg |
| Country of origin | Germany |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.