5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sony K75XR70PU BRAVIA 7
75" QLED 4K Mini LED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, C Rated
£2,069
Free Delivery
Spread the cost:
£172.42 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: K75XR70PU
- Screen (Inches/Type) - 75" 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Android
- Sound Quality - Acoustic Multi-Audio delivers dramatic sound straight from the screen
- TV & Soundbar
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1111 x 1891 x 474
Energy
Rating
| Type | 75" QLED 4K Mini LED Smart TV |
| Brand | Sony |
| Model | K75XR70PU BRAVIA 7 |
| Also known as: | K75XR70PU |
| EAN: | 4548736159822 |
| Sound Quality - Acoustic Multi-Audio delivers dramatic sound straight from the screen - just like at the cinema! Voice Zoom 3 enhances dialogue and 3D Surround Upscaling gives everything the surround sound treatment | |
| TV & Soundbar - Turn your home into a BRAVIA Theatre! Sony soundbars work seamlessly with BRAVIA TVs. With 360 Spatial Sound Mapping(1) create phantom speakers around you in a cinematic layout; Acoustic Center Sync(2) delivers immersive audio-visual alignment | |
| Design - Our One Slate, Seamless Edge TV design will blend with any interior and the 4-way stand provides ultimate flexibility. Our new Eco Remote(2) is rechargeable and backlit for cosy movie nights | |
| UX - Over 10,000 apps and games are available on this Google TV(1), along with Voice Search(2), Apple AirPlay 2(4), and Chromecast built-in(5) |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | XR Motion Clarity |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL I, SECAM B/G, SECAM D/K |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | Android 12 |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Freeview Play, Google TV, Hulu, Hulu+, ITV Hub, NOW TV, Netflix, Vimeo, YouTube, Youtube TV |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Spotify, YouTube Music |
| Sports apps | BBC Sports, BT Sport |
| Number of speakers | 5 |
| RMS rated power | 60 W |
| Sound modes | Cinema, Dialog, Dolby Audio, Movie, Music, Sports, Standard, Surround, Theater |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 395 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 135 kWh |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1891 mm |
| Depth (with stand) | 474 mm |
| Height (with stand) | 1111 mm |
| Weight (with stand) | 50.7 kg |
| Width (without stand) | 1891 mm |
| Depth (without stand) | 57 mm |
| Height (without stand) | 1087 mm |
| Weight (without stand) | 48.6 kg |
| Package width | 2006 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 1233 mm |
| Package weight | 63 kg |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RMF-TX920U |
| Smart Remote included | Yes |
| Manual languages | English |
| Country of origin | Slovakia |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Compatible Sound Bar
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 27th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £689.67 with a 3 month plan. Read More
Add a wall bracket
Add a sound bar





Loading
You've added an item to your basket.