Sony K75XR90PU BRAVIA 9
75" QLED 4K Mini LED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, D Rated
Spread the cost:
Save more together
  • Product code: K75XR90PU
  • Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD QLED
  • Operating System - Android TV
  • 4K Mini LED Google TV with XR Processor
  • High Peak Luminance
  • Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 972 x 1667 x 397
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
D
Energy
Rating
Beautiful colours. Any angle. Any environment.
Bring cinematic pictures home
Unprecedented overhead surround sound with Beam Tweeter
Intelligent processing upscales ordinary stereo sound to extraordinary 3D surround.
All-round cinematic, go beyond conventional virtual surround sound
Ready for 360 Spatial Sound Personalizer
Control your BRAVIA Theatre effortlessly
Sony | BRAVIA Connect app
HDMI connection. Easier for everyone.
Single view, simultaneous sound
Balancing environment and entertainment
Keep brightness. Save Power.
Check your eco settings. See your power usage.
Made with recycled plastic
Designed to be sustainable. Our compact premium Eco Remote uses approximately 80 recycled plastic
Beautiful design. Made durable. With less virgin plastic.
An industry first. Adopts marine biodegradable material for packaging.
Less packaging. Less CO2.
Everything you stream. All on one screen.
Bring the cinematic experience home, enjoy movies included with BRAVIA
SONY PICTURES CORE brings the cinematic experience home
Watch Netflix in studio quality, automatically optimised
Sony and Prime Video bring studio pictures home
Immersive movie experience
Stay tuned. Stay calm.
Say what you want to see
Connect with your Alexa
Chromecast built-in
Compatible with Apple AirPlay 2
Ask Siri to control your TV with just your voice
Apple Fitness+. Now on BRAVIA.
More intuitive. Modern interface.
Best seat. Anywhere. Anytime.
Auto Power Saving
A handy way to control your TV
Video chat on a bigger screen
Camera covered, privacy protected
Eco Remote. Easy to find, clean and use anytime.
One Slate. Perfect from everywhere.
Vibration finish. Harmonises with your home.
Perfectly integrates TV and soundbar, almost no stand visible
Multi-purpose stand fits your style
Clutter-free from every angle
Perfect for PlayStation? 5
Auto HDR Tone Mapping
Auto Genre Picture Mode
Stream PlayStation games to your BRAVIA
One place for all your game settings
Dolby Vision for gaming. Supported.
Various features in HDMI 2.1
Information on security updates
Type 75" QLED 4K Mini LED Smart TV
Brand Sony
Model K75XR90PU BRAVIA 9
Also known as: K75XR90PU
EAN: 4548736159631
High Peak Luminance
XR Backlight Master Drive
XR Triluminos Pro, XR Clear Image
IMAX Enhanced, Dolby Vision
Acoustic Multi Audio+
Dts:X
Dolby Atmos
gaming features and Harmonic Presence
Display diagonal 190.5 cm (75)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology QLED
Screen shape Flat
LED backlight Yes
LED backlighting type Mini LED
Supported video modes 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions 3840 x 2160, 4096 x 2160
Native refresh rate 120 Hz
Display diagonal (metric) 1890 mm
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Operating system installed Android TV
Apple AirPlay 2 support Yes
Video apps Netflix
RMS rated power 70 W
Built-in subwoofer Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version 5.3
Bluetooth Low Energy (BLE) Yes
Bluetooth profiles A2DP, AVRCP, HOGP, SPP
Web browser Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Introduction year 2024
Stand type Legs stand
Stand colour Silver
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Teletext function Yes
Picture processing technology Sony XR Triluminos Pro
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
Calman Ready Yes
Remote access Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 4
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Yes
HDCP Yes
HDCP version 2.3
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Component video (YPbPr/YCbCr) in 0
Audio (L/R) out 1
RS-232C ports 0
RF ports quantity 1
Voice control Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Number of OSD languages 72
Sleep timer Yes
On/Off timer Yes
Works with the Google Assistant Yes
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) D
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 83 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 143 kWh
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Energy saving mode Yes
Width (with stand) 1667 mm
Depth (with stand) 397 mm
Height (with stand) 972 mm
Weight (with stand) 55.7 kg
Width (without stand) 1667 mm
Depth (without stand) 48 mm
Height (without stand) 960 mm
Weight (without stand) 45 kg
Stand width 1657 mm
Package width 1788 mm
Package depth 200 mm
Package height 1105 mm