5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2288
Sony K75XR90PU 75" QLED 4K Mini LED Smart TV + HTA3000CEK Sound Bar, 4K Ultra HD, Black, D Rated
£2,963.50
Spread the cost:
£246.96 for 12 months at 0.0% APR***
Save £164.50
Separate Price: £3,128
Service that goes further
K75XR90PU BRAVIA 9
75" QLED 4K Mini LED Smart TV
- D
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Android TV
- 4K Mini LED Google TV with XR Processor
- High Peak Luminance
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 972 x 1667 x 397
- Warranty - 5 years parts and labour
HT-A3000
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 3
- Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage
- Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 128 x 950 x 64
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K75XR90PU BRAVIA 9
75" QLED 4K Mini LED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, D Rated
| Type | 75" QLED 4K Mini LED Smart TV |
| Brand | Sony |
| Model | K75XR90PU BRAVIA 9 |
| Components | K75XR90PU, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK2288 |
| EAN: | 4548736159631 |
| 4K Mini LED Google TV with XR Processor | |
| High Peak Luminance | |
| XR Backlight Master Drive | |
| XR Triluminos Pro, XR Clear Image | |
| IMAX Enhanced, Dolby Vision | |
| Acoustic Multi Audio+ | |
| Dts:X | |
| Dolby Atmos | |
| gaming features and Harmonic Presence |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1890 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dolby Vision Vivid, FPS, Photo, RTS, Standard, Vivid |
| Video apps | Netflix |
| RMS rated power | 70 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Audio |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HOGP, SPP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2024 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Silver |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Teletext function | Yes |
| Picture processing technology | Sony XR Triluminos Pro |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Calman Ready | Yes |
| Remote access | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| RS-232C ports | 0 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 72 |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 143 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | 3D Surround Upscaling, XR Clear Image, XR Contrast Booster, XR Triluminos Pro |
| Width (with stand) | 1667 mm |
| Depth (with stand) | 397 mm |
| Height (with stand) | 972 mm |
| Weight (with stand) | 55.7 kg |
| Width (without stand) | 1667 mm |
| Depth (without stand) | 48 mm |
| Height (without stand) | 960 mm |
| Weight (without stand) | 45 kg |
| Stand width | 1657 mm |
| Package width | 1788 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 1105 mm |
| Package weight | 56 kg |
| Remote control included | Yes |
Sony HT-A3000
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA3000_CEK |
| Components | K75XR90PU, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK2288 |
| EAN: | 4548736134379 |
| Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage | |
| Sound Field Optimisation technology intelligently measures the layout of your room using built-in microphones, to tune the sound accordingly and give you the best sound experience possible. Add rear speakers for unique 360 Spatial Sound Mapping that delivers the ultimate immersive experience | |
| Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker | |
| Upgrade with one of two powerful subwoofers to bring you rich bass, clear fidelity and minimal distortion. Plus further enhance the immersiveness and bring 360 Spatial Sound Mapping to your content with our 2 rear wireless speaker sets |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 250 W |
| Number of speakers | 3 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, DSD, FLAC, HE-AAC, M4A, MP3, OGG, SBC, WAV, WMA |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Digital audio coaxial in | 1 |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package weight | 7 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
Loading
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.