2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi KA190BL
60cm Chimney Cooker Hood, Black, A+ Rated
£349
- Product code: KA190BL
- Extraction Rate (m³/h) - 800
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Available in stainless steel and matt black
- Switch electronical control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 700-1165 x 600 x 500
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | DeLonghi |
| Model | KA190BL |
| EAN: | 8024651214014 |
| Available in stainless steel and matt black | |
| Switch electronical control | |
| Motor S35 | |
| Suction Power m3/h max 800 m3/h | |
| Speeds 3+1 | |
| Booster | |
| Timer | |
| Filter saturation alarm | |
| Outlet (mm) 150 mm | |
| Reduction 150/120 mm | |
| Non return valve | |
| Grease filter 2 aluminium grids | |
| Carbon filter | |
| Lamps 2x1,3W led round bulbs | |
| Electric Supply 220-240V/ 50-60Hz | |
| Cable + Plug Uk | |
| Energy Rating A+ |
| Maximum extraction power | 800 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | A |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 46 dB |
| Boost position air extraction power | 800 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 48 dB |
| Noise level (medium speed) | 60 dB |
| Noise level (intensive speed) | 68 dB |
| Pressure (Pa) | 444 |
| Minimum distance from gas hob | 65 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Housing material | Steel |
| Control type | Buttons |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Country of origin | Italy |
| Grease filter type | Aluminium/Carbon |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 40 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Depth (min) | 256 mm |
| Height (min) | 700 mm |
| Height (max) | 1165 mm |
| Height without chimney | 100 mm |
| Chimney height | 535 mm |
| Weight | 12.9 kg |
| Package weight | 16.4 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £116.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.