2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi KA190SS
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A+ Rated
Service that goes further
- Product code: KA190SS
- Extraction Rate (m³/h) - 730
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Switch electronical control
- Filter saturation alarm
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 700-1165 x 600 x 500
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | DeLonghi |
| Model | KA190 SS |
| Also known as: | KA190SS |
| EAN: | 8024651214007 |
| Switch electronical control | |
| Motor S35 | |
| Suction Power m3/h max 730 m3/h | |
| Speeds 3+1 | |
| Booster | |
| Timer | |
| Filter saturation alarm | |
| Outlet (mm) 150 mm | |
| Reduction 150/120 mm | |
| Non return valve | |
| Grease filter 2 aluminium grids | |
| Carbon filter | |
| Lamps 2x1,3W led round bulbs | |
| Electric Supply 220-240V/ 50-60Hz | |
| Cable + Plug Uk | |
| Energy Rating A+ |
| Maximum extraction power | 730 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 60 dB |
| Maximum recirculating power | 800 m³/h |
| Boost position air extraction power | 730 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 48 dB |
| Noise level (medium speed) | 60 dB |
| Noise level (intensive speed) | 68 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Colour name | Stainless steel |
| Housing material | Steel |
| Control type | Buttons |
| Exhaust location | Rear |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium/Carbon |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 38 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 100 lx |
| Annual energy consumption | 40 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Motor power | 265 W |
| Power consumption (standby) | 0.48 W |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Depth (min) | 256 mm |
| Height (min) | 700 mm |
| Height (max) | 1165 mm |
| Height without chimney | 100 mm |
| Chimney height | 535 mm |
| Weight | 12.9 kg |
| Package weight | 16.4 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.