5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KG39NAIAU iQ500
Total No Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£1,199
Free Delivery
Spread the cost:
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KG39NAIAU
- Net Capacity - Fridge 260 Litres/Freezer 103 Litres
- Individual Temperature Control
- freezerLight - Brilliant lighting inside your freezer
- Metal backwall with multiAirflow system
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 600 x 665
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | KG39NAIAU iQ500 |
| Also known as: | KG39NAIAU |
| EAN: | 4242003973806 |
| Individual Temperature Control - Separate temperature controls for the fridge and freezer, to help save energy | |
| freezerLight - Brilliant lighting inside your freezer | |
| Metal backwall with multiAirflow system - Evenly chilled food and drinks on all levels | |
| bottleCooler - Chills and stores your bottled drinks to perfection | |
| doorAlarm - A gentle reminder to keep the door closed |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Brushed steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 29 dB |
| Fridge net capacity | 260 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 21 h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 112 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 665 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 91.7 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 2095 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £399.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.