5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KG39NVIBG
Fridge Freezer
£999
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: KG39NVIBG
- Net Capacity - Fridge 260 Litres/Freezer 103 Litres
- Total noFrost
- Silence
- Flex Interior
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 600 x 665
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Siemens |
| Model | KG39NVIBG |
| EAN: | 4242003985144 |
| Total noFrost | |
| Silence | |
| Flex Interior | |
| Supercooling | |
| SuperFreezing |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 125° |
| Display type | LED |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Total net capacity | 363 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 260 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 18 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2.26 m |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 129 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 51 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 665 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 84.3 kg |
| Depth with door open | 1320 mm |
| Siemens technologies (food storage) | hyperFresh |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.