5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KGN34NLEAG Series 2
No Frost Fridge Freezer, 50/50, Stainless Steel, E Rated
Retail Price
£549
Free Delivery
Spread the cost:
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: KGN34NLEAG
- Net Capacity - Fridge 193 Litres/Freezer 107 Litres
- MultiBox
- Perfect Fit
- LED lights bring a completely new lighting concept to fridges
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 600 x 660
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KGN34NLEAG Series 2 |
| Also known as: | KGN34NLEAG |
| EAN: | 4242005183326 |
| MultiBox: transparent drawer with wave bottom, ideal for the storage of fruits and vegetables | |
| Perfect Fit: The appliance can be positioned right next to side walls and furniture - flexible installation possible | |
| LED lights bring a completely new lighting concept to fridges | |
| NoFrost: never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Grey, Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Tempered glass |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 300 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 42 dB |
| Total gross capacity | 324 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, VDE |
| Fridge net capacity | 193 L |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge gross capacity | 196 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 107 L |
| Freezing capacity | 11 kg/24h |
| Storage time during power failure | 19 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer temperature (min) | 18 °C |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 244 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 100 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 62.8 kg |
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £183 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





You've added an item to your basket.