Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens KS36VAXEP iQ500
Tall Larder Fridge
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KS36VAXEP
- Net Capacity - Fridge 346 Litres
- hyperFresh plus: keeps fruit and vegetables fresher for longer
- LED light
- bottleRack - Store your bottles safely and within easy reach
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 600 x 650
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Siemens |
| Model | KS36VAXEP iQ500 |
| Also known as: | KS36VAXEP |
| EAN: | 4242003875865 |
| hyperFresh plus: keeps fruit and vegetables fresher for longer | |
| LED light - Even lighting throughout the inside of your fridge to keep everything in view | |
| bottleRack - Store your bottles safely and within easy reach | |
| superCooling: faster cooling for fresh food | |
| safetyGlass shelves - Extra strong and easy to clean |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 7 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Colour name | blackSteel |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Fridge net capacity | 346 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 116 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 90 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 68 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.