2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LFX50842B
Washing Machine, 8kg, 1400 Spin, White, A Rated
£399
Free Delivery
- Product code: LFX50842B
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Child Safety Lock
- Aqua Control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 596 x 547 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | AEG |
| Model | LFX50842B |
| EAN: | 7333394053134 |
| Child Safety Lock | |
| Aqua Control | |
| Outdoor sports programme: A special sport programme for heavily soiled clothes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Door handle colour | White |
| Cord length | 1.8 m |
| Dispenser tray type | 3-way |
| Drum volume | 53 L |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hygiene/anti-allergy, Night, Pre-wash, Quick 14min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Sport, Synthetics, Wool |
| Cycle time (max) | 205 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53.4% |
| Easy iron function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 43 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 596 mm |
| Depth | 547 mm |
| Height | 847 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £133 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.