2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens LJ65BCC60B
Integrated Cooker Hood, Black, B Rated
£477.56
Free Delivery
- Product code: LJ65BCC60B
- Extraction Rate (m³/h) - 582
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Matt finish: Modern matt coating with fewer visible fingerprints.
- Maximum storage space
- Warranty - 2 years parts and labour
Energy
Rating
| Type | Integrated Cooker Hood |
| Brand | Siemens |
| Model | LJ65BCC60B |
| EAN: | 4242003976364 |
| Matt finish: Modern matt coating with fewer visible fingerprints. | |
| Maximum storage space: T-shaped hood allows storage weight of up to 10kg on each side. | |
| Pleasantly quiet motor: Quietly powerful motor for efficient ventilation. | |
| Pushbutton control: Simple and intuitive control of your hood settings. | |
| Glass panel: Safeguard your upper cabinets from vapour while cooking. |
| Maximum extraction power | 582 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 65 dB |
| Maximum recirculating power | 521 m³/h |
| Noise level (low speed) | 54 dB |
| Noise level (medium speed) | 60 dB |
| Noise level (high speed) | 65 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 72 dB |
| Airflow (low speed) | 349 m³/h |
| Minimum distance from electric hob | 430 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Colour name | Matt black |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.3 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 1.5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Illuminance | 316 lx |
| Colour temperature | 3500 K |
| Lighting efficiency (LE) | 50.2 lux/W |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 598 mm |
| Depth | 298 mm |
| Height (min) | 340 mm |
| Height without chimney | 60 mm |
| Weight | 7.7 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 300 mm |
| Installation compartment height | 340 mm |
| Siemens technologies (air extraction) | Washable Grease Filter |
| Measured air flow rate at best efficiency point | 594 m³/h |
| Grease filtering efficiency (GFE) | 89% |
| Fluid dynamic efficiency (FDE) | 23.6 |
| Country of origin | Germany |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £159.19 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.