2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens LJ98BET60B iQ700
Integrated Cooker Hood, Black, A+ Rated
£539
Save £316.54
Was £855.54
Free Delivery
Spread the cost:
£44.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Tue 19th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.69 p/m
Flexible Finance Options
£44.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: LJ98BET60B
- Extraction Rate (m³/h) - 427
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Home Connect
- iService Remote, Remote Monitoring and Control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 340 x 898 x 298
Energy
Rating
| Type | Integrated Cooker Hood |
| Brand | Siemens |
| Model | LJ98BET60B iQ700 |
| Also known as: | LJ98BET60B |
| EAN: | 4242003976548 |
| Home Connect | |
| iService Remote, Remote Monitoring and Control | |
| cookConnect | |
| Illumination type softlight |
| Maximum extraction power | 427 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 57 dB |
| Maximum recirculating power | 414 m³/h |
| Boost position air extraction power | 851 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (intensive speed) | 73 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 66 dB |
| Minimum distance from electric hob | 430 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Housing material | Glass |
| Control type | Touch, Remote |
| Cord length | 1.3 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 437 lx |
| Colour temperature | 3500 K |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 35 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power source type | AC |
| Connected load | 200 W |
| Motor power | 190 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 898 mm |
| Depth | 298 mm |
| Height | 340 mm |
| Height without chimney | 60 mm |
| Weight | 11.1 kg |
| Installation compartment width | 860 mm |
| Installation compartment depth | 300 mm |
| Installation compartment height | 340 mm |
| Appliance height exhaust air (max) | 340 mm |
| Appliance height recirculating (max) | 340 mm |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 1020 mm |
| Package height | 500 mm |
| Siemens technologies (air extraction) | iQdrive motor, Climate control sensor, Home Connect, cookConnect |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 19th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.