Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LWR7185M4B 7000 ProSteam®
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LWR7185M4B
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Cotton Programmes
- Synthetic Programmes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 597 x 576 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | LWR7185M4B 7000 ProSteam® |
| Also known as: | LWR7185M4B |
| EAN: | 7332543984848 |
| Cotton Programmes | |
| Synthetic Programmes | |
| Delicate Programmes | |
| Wool Plus Programme | |
| Easy iron programme | |
| Delay start | |
| Stain Action Option | |
| Sensitive Option | |
| Aqua Control and Alarm | |
| Automatic Child Safety |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Graphite, Transparent |
| Door handle colour | Graphite |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 60 L |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hygiene/anti-allergy, Outdoor, Rinse, Steam, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Wash&Dry |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 72 dB |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time washing | 215 min |
| Cycle time washing & drying | 356 min |
| Number of washing programs | 10 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 20 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Minimum spin speed | 800 RPM |
| Load balancing system | Yes |
| Non-stop wash & dry | Yes |
| Residual moisture | 53.9% |
| Fluff filter | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 42 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 42 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 64 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 265 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.424 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 2.653 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Connected load | 2100 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Country of origin | Italy |
| Depth | 576 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 847 mm |
| Weight | 74.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 649 mm |
| Package height | 886 mm |
| Package weight | 76 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.