2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LWR7196U4B
Washer Dryer, 9kg/5kg, 1600 Spin, Grey, A Rated
£879
Spread the cost:
£73.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.59 p/m
Flexible Finance Options
£73.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: LWR7196U4B
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1600
- Wash And Dry In One Go
- Garments Refreshed*, Wrinkles Reduced With Steam Refresh
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 597 x 576 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | LWR7196U4B |
| EAN: | 7333394017235 |
| WASH AND DRY IN ONE GO. OR JUST STEAM REFRESH - The 7000 ProSteam Washer Dryer is a 3-in-1 laundry machine that streamlines the laundry process for you with wash, dry, and steam programmes. Steam uses 96% less water*, and is gentler than washing, helping clothes look their best for longer | |
| GARMENTS REFRESHED*, WRINKLES REDUCED WITH STEAM REFRESH - Steam Refresh neutralises odours* and reduces wrinkles on garments, including delicates, in just 25 minutes, all without washing. And if you would like an extra boost of freshness, just add our aromatic steam fragrance, for that just washed freshness | |
| SPECIALCARE WASH-TO-DRY. CUSTOMISED CARE EVEN FOR WOOL AND DELICATES - SpecialCare Wash-to-Dry adapts to each fabric type for gentle yet effective cleaning. This Woolmark Blue certified machine, washes and dries everyday items, delicates, and wool. It also restores the water protection of your outdoor garments | |
| PRECISELOAD ADAPTS ENERGY AND WATER USAGE TO THE LOAD SIZE - PreciseLoad automatically adapts the cycle time, along with energy and water usage, in proportion to the size of the laundry load. So, you get customised laundry cycles that save energy and water when washing and drying smaller loads | |
| QUICK 20' WASH & DRY 60' WHEN YOU'RE IN A HURRY - With Quick 20 Wash&Dry 60 you can wash and dry a 1kg mixed load in just one hour, all in one go. You can also choose the wash only cycle and get clean clothes in as quick as 20 minutes. Quick and convenient care when you're in a hurry | |
| THE SMOOTH CARE DRUM PATTERN IS EVEN GENTLER ON YOUR FABRICS - The Care drum lets garments glide smoothly thanks to its elevated cushion-like drum pattern and optimised lifter paddle. A thin film of water covers the holes during washing. Providing your fabrics with an even gentler laundry experience |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Graphite |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Graphite, Transparent |
| Door handle colour | Graphite |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 60 L |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hygiene/anti-allergy, Rinse, Steam, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Wash&Dry |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (wash) | 76 dB |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time (quick washing program) | 20 min |
| Cycle time washing & drying | 355 min |
| Number of washing programs | 10 |
| Number of drying programs | 3 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 20 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Foam control system | Yes |
| Residual moisture | 44.9% |
| Remaining time indication | Yes |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Adjustable feet | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 45 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 49 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 62 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 265 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.493 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 2.653 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 2100 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Country of origin | Italy |
| Depth | 576 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 847 mm |
| Weight | 76.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 649 mm |
| Package height | 886 mm |
| Package weight | 78 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.