5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Elica NIKOLATESLA ALPHA B BA
78cm Vented Hob, Black, A Rated
£995
Free Delivery
Spread the cost:
£82.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: NT-ALPHA-B-80BA
- Includes Ceramic HP Filter
- Green Induction
- Warming Function
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 250 x 780 x 515
Energy
Rating
| Type | Vented Hob |
| Brand | Elica |
| Model | NIKOLATESLA ALPHA B BA |
| Also known as: | NT-ALPHA-B-80BA |
| EAN: | 8020283061866 |
| Includes Ceramic HP Filter | |
| Green Induction | |
| Warming Function | |
| Timer | |
| Child Lock | |
| Stop & Go | |
| Delay Switch Off | |
| Super Easy Installation | |
| Dimensions (mm): H250 x W780 x D515 |
| Product colour | Black |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 1 boost | 1600 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1500 W |
| Cooking zone 2 boost | 2000 W |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1500 W |
| Cooking zone 3 boost | 2000 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1200 W |
| Cooking zone 4 boost | 1600 W |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Built-in hood | Yes |
| Maximum extraction power | 475 m³/h |
| Cooker hood connected load | 160 W |
| Number of fan speeds | 4 |
| Noise level | 52 dB |
| Noise level (intensive speed) | 67 dB |
| Grease filter type | Aluminium |
| Anti-odor filter | Yes |
| Energy efficiency class (hood) | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Width | 780 mm |
| Depth | 515 mm |
| Height | 250 mm |
| Installation compartment width | 750 mm |
| Installation compartment depth (max) | 490 mm |
| Package weight | 23.2 kg |
5 years parts and labour.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 12th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £331.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.