2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG OU5AB20CK
Built-In Electric Single Oven, Black, A Rated
£309
- Product code: OU5AB20CK
- Capacity (Usable Litres) - 65
- Electrical Connection - Power plug
- Cooling fan
- Fan controlled defrosting
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 598 x 594 x 560
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | AEG |
| Model | OU5AB20CK |
| EAN: | 7333394109664 |
| Cooling fan: The cooling fan starts automatically when the oven is switched on. It cools the electronic components and the external parts of the oven | |
| Fan controlled defrosting: Great for delicate items like cream cakes, by using room-temperature air to defrost food in half the time | |
| LED digital display: Clear information at a glance with the LED display | |
| Isofront double glazed doors: Multi-layered glass panes, with heat reflective coating to keep the heat in the oven | |
| Retractable controls: For a flush finish and easy cleaning | |
| Turbo grilling: Achieve the ideal balance of a crispy exterior and juicy interior when roasting a meat joint |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 65 L |
| Oven net capacity | 65 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 250 °C |
| Grill power | 2090 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front / Top front |
| Retractable knobs | Yes |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of grids | 1 |
| Cord length | 1.5 m |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.89 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2090 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.1 |
| Current | 13 A |
| Power connection type | Power plug |
| Power plug type | Type G |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| AEG technologies (cooking) | Aqua Clean |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 590 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 560 mm |
| Height | 598 mm |
| Weight | 28.8 kg |
| Package weight | 30 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.