Samsung QE75QN900FTXXU
75" Neo QLED Smart Television, 8K Ultra HD, Black, G Rated
Retail Price
Spread the cost:
Save more together
Service that goes further
- Product code: QE75QN900FTXXU
- Screen (Inches/Type) - 75 8K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- 8K AI Upscaling & NQ8 AI Gen2 Processor
- Neo Quantum HDR 8K Pro now Glare Free
- Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 992.7 x 1680 x 319.8
Energy
Rating
| Type | 75" Neo QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE75QN900FTXXU |
| EAN: | 8806097097570 |
| AI Motion Enhancer Pro and Motion Xcelerator 165Hz: AI delivers ultra-smooth motion and virtually no lag or blur for sports and gaming |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Display resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 165 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 135 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 135 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 354 kWh |
| Power consumption (max) | 470 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | 8K AI Upscaling, AI Auto Game Mode, AI Customisation Mode, AI Energy Mode, AI Mode, AI Motion Enhancer, AI Sound Pro, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering, Colour Booster Pro, Dolby Atmos®, FreeSync Premium Pro, Game Bar, Gaming Hub, Generative Wallpaper, Metal Frame Design, Motion Xcelerator 165Hz, Multi View (up to 4), Multiple Voice Assistants, NQ8 AI Gen2 Processor, Neo Quantum HDR 8K PRO, Object Tracking Sound PLUS, PANTONE Validated, Quantum Matrix Technology Pro, Real Depth Enhancer Pro, Samsung Health, Samsung Knox Security, Samsung Q-Symphony, Samsung TV Plus, Slim Fit Wall-Mount Compatible, Smart TV powered by Tizen, SmartThings, SmartThings Calibration Pro, SolarCell Remote, Supersize Picture Enhancer, True 8K Resolution, Universal Gesture |
| Width (with stand) | 1680 mm |
| Depth (with stand) | 319.8 mm |
| Height (with stand) | 992.7 mm |
| Weight (with stand) | 36.3 kg |
| Width (without stand) | 1680 mm |
| Depth (without stand) | 38.5 mm |
| Height (without stand) | 958.1 mm |
| Weight (without stand) | 35.8 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 45.7 kg |
| Package width | 1831 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 1080 mm |