10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr SIFNe5108
No Frost Built-In Freezer, Fixed Hinge, E Rated
£979
Free Delivery
Spread the cost:
£81.59 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: SIFNe5108
- Net Capacity - 213 Litres
- 213 litre capacity - holds 8 bags of food shopping
- Completely frost free
- Flexible freezer space lets you fit in bulky items
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | No Frost Built-In Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | SIFNe5108 |
| EAN: | 4016803115533 |
| 213 litre capacity - holds 8 bags of food shopping | |
| Completely frost free | |
| Flexible freezer space lets you fit in bulky items | |
| Reversible door to suit your kitchen layout | |
| Dimensions (cm) H177 x W56 x D54.6 |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 8 |
| Door hinge | Left |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Freezer net capacity | 213 L |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| SuperFrost function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 237 kWh |
| Energy efficiency scale | A+ to G |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 82.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 572 x 622 x 1829 mm |
| Package weight | 87000 kg |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1829 mm |
| Package weight | 87 kg |
| Total capacity | 213 L |
| Total net capacity | 213 L |
| Country of origin | Germany |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Fridge
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 23rd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Add a fridge

Loading
You've added an item to your basket.