5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK1821
Sony XR48A90KU 48" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV + HTA3000CEK Sound Bar, Black, G Rated
£1,463.50
Spread the cost:
£121.96 for 12 months at 0.0% APR***
Save £164.50
Separate Price: £1,628
Service that goes further
XR48A90KU A90K BRAVIA XR
48" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV
- G
- Screen (Inches/Type) - 48" 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- Immersive OLED experience in compact form Sony BRAVIA XR MASTER Series OLED XR-48A90K
- Exceptional colour, pure blacks and superior viewing angles, Sony OLED is simply stunning
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 225 x 1069 x 624
- Warranty - 5 years parts and labour
HT-A3000
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 3
- Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage
- Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 128 x 950 x 64
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony XR48A90KU A90K BRAVIA XR
48" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV, Black, G Rated
| Type | 48" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV |
| Brand | Sony |
| Model | XR48A90KU A90K BRAVIA XR |
| Components | XR48A90KU, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK1821 |
| EAN: | 4548736138421 |
| Immersive OLED experience in compact form Sony BRAVIA XR MASTER Series OLED XR-48A90K | |
| Exceptional colour, pure blacks and superior viewing angles, Sony OLED is simply stunning | |
| The screen is the speaker. Acoustic Surface Audio+ for sound that moves with the picture | |
| Perfect for PlayStation5 BRAVIA OLED TVs deliver fast and smooth gameplay with HDMI 2.1 | |
| BRAVIA CORE is a streaming service included on BRAVIA XR TVs, with hundreds of movies | |
| A 2-way stand for real versatility - standard position or raised for a soundbar or gaming |
| Display diagonal | 121.9 cm (48") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | OLED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | 4oD, All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, DAZN, Disney+, Freeview Play, Google TV, ITV Hub, My5, Rakuten TV, Vimeo, YouTube |
| Music apps | Classic FM, Spotify, YouTube Music |
| Sports apps | BT Sport |
| Lifestyle apps | Facebook, Google Talk, Skype |
| Number of speakers | 3 |
| RMS rated power | 25 W |
| Sound modes | Cinema, Dialog, Dolby Audio, Music, Sports, Standard |
| Audio system | Two channel linear PCM: 48kHz 16bits, Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Miracast | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.0/2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Composite video out | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 64 W |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1069 mm |
| Depth (with stand) | 624 mm |
| Height (with stand) | 225 mm |
| Weight (with stand) | 16.5 kg |
| Width (without stand) | 1069 mm |
| Depth (without stand) | 624 mm |
| Height (without stand) | 59 mm |
| Weight (without stand) | 13.4 kg |
| Stand width | 500 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RMT-TX440E |
| Smart Remote included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1187 mm |
| Package depth | 741 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Package type | Box |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| 3D | Yes |
| Motion control | Yes |
| Annual energy consumption | 64 kWh |
| HDMI | Yes |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 106.9 x 69.7 x 22.5 mm |
| Mains power | Yes |
| Picture mode | Vivid,Standard,Cinema,IMAX Enhanced,Game,Graphics,Photo,Custom,Dolby Vision Bright,Dolby Vision Dark,Netflix calibrated |
| Dimensions (with stand) (WxHxD) | 106.9 x 69.7 x 22.5 mm |
| Stand weight | 3.1 kg |
| Stand | 2way position(Standard position/Soundbar position) |
| Smart TV applications | Google TV |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Sound technology | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Processor | Cognitive Processor XR |
Sony HT-A3000
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA3000_CEK |
| Components | XR48A90KU, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK1821 |
| EAN: | 4548736134379 |
| Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage | |
| Sound Field Optimisation technology intelligently measures the layout of your room using built-in microphones, to tune the sound accordingly and give you the best sound experience possible. Add rear speakers for unique 360 Spatial Sound Mapping that delivers the ultimate immersive experience | |
| Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker | |
| Upgrade with one of two powerful subwoofers to bring you rich bass, clear fidelity and minimal distortion. Plus further enhance the immersiveness and bring 360 Spatial Sound Mapping to your content with our 2 rear wireless speaker sets |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 250 W |
| Number of speakers | 3 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, DSD, FLAC, HE-AAC, M4A, MP3, OGG, SBC, WAV, WMA |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Digital audio coaxial in | 1 |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package weight | 7 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.