5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2286
Sony K65XR80U 65" 4K OLED Smart TV + HTA3000CEK Sound Bar, 4K Ultra HD, Black, G Rated
£1,763.50
Spread the cost:
£146.96 for 12 months at 0.0% APR***
Save £164.50
Separate Price: £1,928
Service that goes further
K65XR80U BRAVIA 8
65" 4K OLED Smart TV
- G
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- Auto HDR Tone Mapping
- Auto Genre Picture Mode
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 855 x 1442 x 248
- Warranty - 5 years parts and labour
HT-A3000
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 3
- Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage
- Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 128 x 950 x 64
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K65XR80U BRAVIA 8
65" 4K OLED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 65" 4K OLED Smart TV |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR80U BRAVIA 8 |
| Components | K65XR80U, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK2286 |
| EAN: | 4548736164840 |
| Auto HDR Tone Mapping | |
| Auto Genre Picture Mode | |
| Stream PlayStation games to your BRAVIA | |
| Dolby Vision for gaming. Supported | |
| Various features in HDMI 2.1 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dolby Vision Vivid, FPS, Photo, RTS, Standard, Vivid |
| Video apps | Netflix |
| RMS rated power | 56 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Audio |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HOGP, SPP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2024 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Silver |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Teletext function | Yes |
| Picture processing technology | Sony XR Contrast Booster |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Calman Ready | Yes |
| Remote access | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| RS-232C ports | 0 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 72 |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1442 mm |
| Depth (with stand) | 248 mm |
| Height (with stand) | 855 mm |
| Weight (with stand) | 23.2 kg |
| Width (without stand) | 1442 mm |
| Depth (without stand) | 37 mm |
| Height (without stand) | 829 mm |
| Weight (without stand) | 22.3 kg |
| Package width | 1568 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 951 mm |
| Package weight | 44 kg |
| Remote control included | Yes |
Sony HT-A3000
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA3000_CEK |
| Components | K65XR80U, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK2286 |
| EAN: | 4548736134379 |
| Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage | |
| Sound Field Optimisation technology intelligently measures the layout of your room using built-in microphones, to tune the sound accordingly and give you the best sound experience possible. Add rear speakers for unique 360 Spatial Sound Mapping that delivers the ultimate immersive experience | |
| Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker | |
| Upgrade with one of two powerful subwoofers to bring you rich bass, clear fidelity and minimal distortion. Plus further enhance the immersiveness and bring 360 Spatial Sound Mapping to your content with our 2 rear wireless speaker sets |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 250 W |
| Number of speakers | 3 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, DSD, FLAC, HE-AAC, M4A, MP3, OGG, SBC, WAV, WMA |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Digital audio coaxial in | 1 |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package weight | 7 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 12th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.