5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2880
Sony K65XR90PU 65" Television + HTS60.CEK Sound Bar
£2,668
Spread the cost:
£222.34 for 12 months at 0.0% APR***
Save £100
Separate Price: £2,768
Service that goes further
K65XR90PU
65" Television
- E
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Android TV
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 846 x 1443 x 349
- Warranty - 5 years parts and labour
HTS60.CEK
Sound Bar
- 1000W 5.1 Channel Surround Sound
- Number of Speakers - 4
- Rear Speakers And Subwoofer Included
- JUST LIKE THE CINEMA
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 907 x 90
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K65XR90PU
65" Television, E Rated
| Type | 65" Television |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR90PU |
| Components | K65XR90PU, HTS60.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2880 |
| EAN: | 4548736166073 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | X-Motion Clarity |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Supported video modes | 480p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | VHF |
| Digital signal format system | ATSC |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dolby Vision Vivid, FPS, Photo, RTS, Standard, Vivid |
| App distribution platform | Google Play |
| Video apps | Netflix |
| Number of speakers | 8 |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 2.2.2 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Audio |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HOGP, SPP |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2024 |
| Mini wall mount support | Yes |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Teletext function | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| Picture processing technology | Sony XR Triluminos Pro |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Calman Ready | Yes |
| Remote access | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| RS-232C ports | 0 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 345 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 80 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 124 kWh |
| AC input voltage | 110-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sony technologies (AV/TV) | 3D Surround Upscaling, XR Clear Image, XR Contrast Booster, XR Triluminos Pro |
| Width (with stand) | 1443 mm |
| Depth (with stand) | 349 mm |
| Height (with stand) | 846 mm |
| Weight (with stand) | 34.8 kg |
| Width (without stand) | 1443 mm |
| Depth (without stand) | 48 mm |
| Height (without stand) | 835 mm |
| Weight (without stand) | 32.4 kg |
| Stand width | 1419 mm |
| Package width | 1574 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 1003 mm |
| Package weight | 48 kg |
| Cables included | AC, USB |
| Remote control included | Yes |
| Manual languages | English, Spanish, French |
Sony HTS60.CEK
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTS60.CEK |
| Components | K65XR90PU, HTS60.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2880 |
| EAN: | 4548736165434 |
| 1000W 5.1 Channel Surround Sound | |
| Rear Speakers And Subwoofer Included | |
| Just Like The Cinema | |
| Pair With Bravia To Unlock Exclusive Features | |
| Start A Party |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 907 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Subwoofer width | 275 mm |
| Subwoofer depth | 388 mm |
| Subwoofer height | 388 mm |
| Subwoofer weight | 11.6 kg |
| Package width | 565 mm |
| Package depth | 1049 mm |
| Package height | 325 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Package type | Box |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Dolby Atmos® |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 27th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.