5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2911
Sony K98XR55BP.UKA 98" Mini LED Smart Television + HTA9000.CEK BRAVIA Theatre Bar 9
£4,648.50
Spread the cost:
£387.38 for 12 months at 0.0% APR***
Save £699.50
Separate Price: £5,348
Service that goes further
K98XR55BP.UKA BRAVIA 5
98" Mini LED Smart Television
- C
- Screen (Inches/Type) - 98 4K Ultra HD QD-Mini LED
- Operating System - Android TV
- CINEMATIC CONTRAST
- Sound-From-Screen, Just Like The Cinema
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1325 x 2199 x 488
- Warranty - 5 years parts and labour
HTA9000.CEK BRAVIA Theatre Bar 9
BRAVIA Theatre Bar 9
- Audio Power Output (watts) - 585
- Number of Speakers - 13
- BRAVIA Theatre Bar 9 delivers the ultimate surround sound experience, as our 360 Spatial Sound Mapping creates phantom speakers all around you
- Best with BRAVIA, slide this soundbar underneath your BRAVIA TV and unlock exclusive features
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 1300 x 113
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K98XR55BP.UKA BRAVIA 5
98" Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, C Rated
| Type | 98" Mini LED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K98XR55BP.UKA BRAVIA 5 |
| Components | K98XR55BP.UKA, HTA9000.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2911 |
| EAN: | 4548736167650 |
| Cinematic Contrast | |
| Sound-From-Screen, Just Like The Cinema | |
| Pair With Sony Soundbar To Unlock Exclusive Features | |
| Complete Package For Home Cinema | |
| Easy To Use And Find Content | |
| Beat Your Opponents With The Latest Gaming Features |
| Display diagonal | 2.49 m (98) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QD-Mini LED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 120 Hz |
| Tuner type | Digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | Android 12 |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, BRAVIA CORE, Disney+, ITV X, NOW TV, Netflix, Paramount+, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Deezer |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, Dolby Atmos, Dolby Audio |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 1.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Voice control | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | C |
| Energy saving mode | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | 2-Way Stand, 3D Surround Upscaling, Acoustic Multi Audio, BRAVIA CORE™ Calibrated Mode, BRAVIA Core, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, Google TV, Voice Zoom 3, XR Backlight Master Drive, XR Clear Image, XR Contrast Booster, XR Motion Clarity, XR Triluminos Pro |
| Width (with stand) | 2199 mm |
| Depth (with stand) | 488 mm |
| Height (with stand) | 1325 mm |
| Weight (with stand) | 71.4 kg |
| Width (without stand) | 2199 mm |
| Depth (without stand) | 85 mm |
| Height (without stand) | 1255 mm |
| Weight (without stand) | 69 kg |
| Manual | Yes |
| Package width | 2332 mm |
| Package depth | 286 mm |
| Package height | 1396 mm |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
Sony HTA9000.CEK BRAVIA Theatre Bar 9
BRAVIA Theatre Bar 9, Black
| Type | BRAVIA Theatre Bar 9 |
| Brand | Sony |
| Model | HTA9000.CEK BRAVIA Theatre Bar 9 |
| Components | K98XR55BP.UKA, HTA9000.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2911 |
| EAN: | 4548736158788 |
| BRAVIA Theatre Bar 9 delivers the ultimate surround sound experience, as our 360 Spatial Sound Mapping creates phantom speakers all around you. Dolby Atmos / DTS:X bring authentic cinema sound home | |
| Best with BRAVIA, slide this soundbar underneath your BRAVIA TV and unlock exclusive features! Acoustic Centre Sync turns your TV into the centre speaker, Voice Zoom 3 enhances dialogue, and more | |
| A powerful acoustic design, our unique X-Balanced Speaker Units are shaped to increase sound pressure for deep, punchy bass, and reduce driver excursion for less distortion and greater vocal clarity | |
| Ready to go straight out of the box, simply plug it in, connect to your TV (HDMI eARC cable included), and power ON! Use the Sony / BRAVIA Connect app to take control from your smartphone | |
| Not just for movies, hear music how the artists intended. High-Resolution Audio delivers superior quality, 360 Reality Audio is our immersive music experience, and DSEE Extreme upscales every track | |
| BRAVIA Theatre Bar 9 supports the latest gaming formats, including Variable Refresh Rate (VRR) and Auto Low Latency Mode (ALLM) in HDMI 2.1, as well as 8K and 4K120 Passthrough | |
| Made with the environment in mind, the BRAVIA Theatre Bar 9 fabric on the bar is made from fully recycled material |
| Audio output channels | 13.0 channels |
| RMS rated power | 585 W |
| Audio decoders | DTS, DTS 96/24, DTS-ES, DTS-HD HR, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Dual Mono, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 585 W |
| Number of speakers | 13 |
| Number of tweeter drivers | 5 |
| Number of mid-range drivers | 2 |
| Number of woofer drivers | 4 |
| Number of full-range drivers | 2 |
| Tweeter diameter | 10 mm |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Audio formats supported | LPCM |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Network streaming services supported | Spotify |
| Consumer Electronics Control (CEC) | BRAVIA Sync |
| Night mode | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Auto volume leveller | Yes |
| LED indicators | Status |
| Number of amplifier channels | 13 channels |
| S-master digital amplifier | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 62 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1300 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 64 mm |
| Soundbar weight | 5.5 kg |
| Cord length | 1500 m |
| Package width | 1404 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 137 mm |
| Wall mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Dolby Vision™ |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 25th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.