Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens SX73HX10VG iQ300
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: SX73HX10VG
- Place Settings - 14
- Optimal installation in your kitchen - varioHinge
- varioSpeed Plus
- More flexibility for more convenient loading with the varioFlex rack & varioDrawer
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 865 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Siemens |
| Model | SX73HX10VG iQ300 |
| Also known as: | SX73HX10VG |
| EAN: | 4242003958971 |
| Optimal installation in your kitchen - varioHinge | |
| varioSpeed Plus | |
| More flexibility for more convenient loading with the varioFlex rack & varioDrawer | |
| infoLight shines with a blue light on the kitchen floor when running but goes out when the washing and drying cycle is over | |
| Home Connect | |
| AquaStop | |
| iQdrive | |
| Aquasensor |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket type | Siemens rackMatic |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Upper basket rack | Foldable |
| Lower basket rack | Foldable |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco 50°C, Favorite, Intensive 70°C, Quick 45°C, Quick 65°C |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 270 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Automatic programs | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 60 mm |
| Floor indicator light | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.849 kWh |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency index (EU 2017/1369) | 49.9 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 865 mm |
| Weight | 33.8 kg |
| Depth with door open | 1200 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 865 mm |
| Installation compartment height (max) | 925 mm |
| Package weight | 37.5 kg |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.