5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg TR103GR Victoria Gloss Slate Grey
100cm Dual Fuel Range Cooker, A Rated
Retail Price
£2,639
Save £360
Was £2,999
Free Delivery
Spread the cost:
£219.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: TR103GR
- 3 cavities and a 6 burner gas hob
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 6
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1000 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR103GR Victoria Gloss Slate Grey |
| Also known as: | TR103GR |
| EAN: | 8017709294229 |
| 3 cavities and a 6 burner gas hob | |
| Main oven gives you lots of different ways to cook | |
| Second electric fan oven gives you extra room to cook | |
| Special function uses steam to keep your oven clean |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Grey |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Slate Grey |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Stainless steel |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Internal coating | Enamel |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 6 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 4200 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 position | Central rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1800 W |
| Cooking zone 6 position | Right rear |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 power | 2900 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven gross capacity | 70 L |
| Grill power | 2700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 316 x 460 x 412 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Door cooling fan | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of functions | 5 |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating & fan | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 84 L |
| Oven 2 gross capacity | 94 L |
| Oven 2 grill power | 1700 W |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 605 x 375 x 375 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 9 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 169 x 440 x 443 mm |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 3 number of glass door panels | 3 |
| Oven 3 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 3 number of shelf positions | 2 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 grill power | 2700 W |
| Oven timer | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | B |
| Connected load (electric) | 8900 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.1 |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.42 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.77 MJ |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 1.08 kWh |
| Telescopic rail included | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
| Baking tray 1 depth | 40 mm |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 118.2 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 1015 mm |
| Package weight | 130.5 kg |
| Country of origin | Italy |
EASY CLEAN ENAMEL INTERIOR
The enamel finish of the oven cavity has a special antacid lining which helps to reduce the amount of dirt adhering to the surface.
VAPOR CLEAN PROGRAMME
Smeg ovens offer a vapor clean programme designed to generate steam to help release burnt on food from the walls of the oven. Vapour cleaning is straightforward, simply put a little water & detergent into the hollow in the oven base and select the vapour setting
CLOSED DOOR GRILLING
Closed door grilling allows you to grill with the door closed, keeping cooking smells inside the oven and out of the kitchen to ensure a safe cooking environment and reduced energy consumption.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £879.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £50 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood




Loading
You've added an item to your basket.