5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TR719A4B
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, White, A+++ Rated
£629
Spread the cost:
£52.42 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: TR719A4B
- Capacity (kg) - 9
- Gentle drying at half the temperature
- MIXDRY
- PRECISEDRY
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 638 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TR719A4B |
| EAN: | 7333394016368 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Gentle drying at half the temperature. No compromise on results. - The 7000 SensiDry Tumble Dryer uses heat pump technology. It dries clothes evenly, at low temperatures, without extending the drying time. Gentle drying ensures items are never subjected to unnecessary heat, so your clothes last longer | |
| MIXDRY. No sorting. No effort. Dry cottons with synthetics. - MixDry effortlessly and thoroughly gets synthetic and cotton garments evenly dried without overdrying or underdrying. No sorting needed. The heat-pump technology ensures items get the exact amount of heat, keeping energy consumption low. *Tested with load of mixed cotton and synthetics up to 5kg | |
| PRECISEDRY. Saves time and energy, protect your clothes - The advanced humidity sensors of PreciseDry help save time and energy. They proportionally adjust the time and energy usage based on the load size. Providing the right care to every load, so clothes look and feel their best for longer | |
| The Conventient to clean and energy efficient EcoFlow filter - The EcoFlow Filter is an efficient single filter that can be conveniently cleaned. It helps save energy by maintaining stable energy consumption for the lifetime of the product | |
| Anticrease evenly dries your clothes, helping to reduce wrinkles - The Anticrease technology of our tumble dryer allows the drum to rotate in two directions, which helps clothes dry more evenly, and reduces creases and wrinkles | |
| The full reversible door offer four practical handle options. - The Full Reversible Door lets you choose between four different door handle placement options. So, whether you stack your appliances on top of each other, or place them side by side, you can open the door in the direction that is best for you |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | Black |
| Drum volume | 118 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.45 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying programs | Cotton, Eco, Mix, Synthetics |
| Noise level | 65 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Reverse drum operation | Yes |
| On/off button | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Annual energy consumption | 193 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 550 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Depth | 638 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 51.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 54 kg |
5 years parts and labour. To activate your warranty go to /www.aeg.co.uk/5YearWarrantyClaim within 90 days of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.