2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense WF5S1245BW 5S Series
Washing Machine, 12kg, 1400 Spin, White, A Rated
£449
Save £50
Was £499
Save more together
Service that goes further
- Product code: WF5S1245BW
- Capacity (kg) - 12
- Spin Speed (rpm) - 1400
- 12KG Capacity, 1400spin
- Steam - 99.9% Allergens removed
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 640 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hisense |
| Model | WF5S1245BW 5S Series |
| Also known as: | WF5S1245BW |
| EAN: | 6901101825568 |
| 12KG Capacity, 1400spin | |
| Steam - 99.9% Allergens removed | |
| Connected LIfe - WIFI enable device | |
| 19 Programmes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door colour | Black |
| Cord length | 1.5 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Door panel included | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | SGS certiffication |
| Rated capacity | 12 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 19 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (wash) | 42 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Auto, Baby care, Cottons 60°C, Eco, Hygiene/anti-allergy, Jeans/denim, Quick 30°C, Rinse, Rinse & spin, Sport, Synthetics 40°C |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 12 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 240 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Half-load | Yes |
| Rinsing effectiveness | 5 g/kg |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 1400 RPM |
| Residual moisture | 52.8% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Maximum washing temperature | 38 °C |
| Anti-Crease function | Yes |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Auto Dose, Big LED Display, Child lock, ConnectLife, Drum Clean, Durable Inverter, Favourite, Half load, Hygiene Guard, Jet Wash, Pause & Add, Quick Wash, Self-Diagnostic, Smart Assist, Smart Link, Steam |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Water consumption per cycle | 53 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.54 kWh |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| Energy consumption (off) | 0 kWh |
| Power consumption (left-on) | 0.49 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 51.7 |
| Width | 595 mm |
| Depth | 640 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 73 kg |
| Door diameter | 520 mm |
| Depth with door closed | 670 mm |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Gross weight | 76 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 76 kg |
| Energy consumption | 54 kWh |
| Number of programs | 19 |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 12 kg |
| Washing class | A |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 73 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Tumble Dryer
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Add a tumble dryer

You've added an item to your basket.