5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens WR47B2CSGB iQ700
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, Silver, A+++ Rated
Retail Price
£1,199
Free Delivery
Spread the cost:
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: WR47B2CSGB
- Capacity (kg) - 9
- Energy label A+++ energy-efficient drying,
- selfCleaning condenser: removes fluff to save you time and effort.
- smartFinish - smooth away creases to cut down on ironing.
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 598 x 627 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Siemens |
| Model | WR47B2CSGB iQ700 |
| Also known as: | WR47B2CSGB |
| EAN: | 4242003975688 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Energy label A+++ energy-efficient drying, | |
| selfCleaning condenser: removes fluff to save you time and effort. | |
| smartFinish - smooth away creases to cut down on ironing. | |
| Reversible drum Plus - Ensures excellent results by reducing tangling by alternating drum rotation | |
| autoDry - gentle and precise drying that protects your clothes. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Silver |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum type | SoftDry |
| Cord length | 1.8 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | A |
| Drying programs | Cotton, Easy care, Shirts, Cotton eco, Lingerie, Towel, Mix, Outdoor/sport, Wool, 40min, Timed |
| Cycle time | 265 min |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 59 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Alternate rotation | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delay start (min) | 1 h |
| Drum interior light | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Reverse drum operation | Yes |
| On/off button | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Apps supported | Bosch Home Connect |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 149 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 850 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Siemens technologies (clothes care) | Home Connect, Outdoor programme, Rapid 40', Reduced Ironing, antiVibration, autoDry, intelligentDry |
| Depth | 627 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 54 kg |
| Depth with door closed | 675 mm |
| Depth with door open | 1119 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package height | 890 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.