5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG WT1210WWF
Washer Dryer, White
£1,899.99
Service that goes further
- Product code: WT1210WWF
- Spin Speed (rpm) - 1350
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1655 x 600 x 660 (depth excludes knobs and door)
| Type | Washer Dryer |
| Brand | LG |
| Model | WT1210WWF |
| EAN: | 8806096700525 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | LG ThinQ |
| Apps functions | Remote diagnostic |
| Child lock | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| Product colour | White |
| Viewing window | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| TurboWash | Yes |
| Overdosage indication | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Maximum spin speed | 1350 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Noise emission class (washing machine) | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time (quick washing program) | 39 min |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hygiene/anti-allergy, Intensive/outdoor, Pre-wash, Quick, Rinse & spin, Steam, Synthetics |
| Half-load | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Automatic load recognition | Yes |
| Self adjusting water level | Yes |
| Residual moisture | 44.9% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Energy consumption per 100 cycles (tumble dryer) | 113 kWh |
| Motor type | Beltless |
| Width | 600 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 1655 mm |
| Weight | 128 kg |
| Energy efficiency class (washing machine) | A |
| Energy efficiency scale (washing machine) | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles (washing machine) | 49 kWh |
| Water consumption per cycle (washing machine) | 57 L |
| Energy efficiency class (tumble dryer) | C |
| Energy consumption (tumble dryer) | 1.13 kWh |
| Package width | 658 mm |
| Package depth | 698 mm |
| Package height | 1696 mm |
| Package weight | 136 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.