Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Toshiba 50UF2653DB
50" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 50UF2653DB
- Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD LCD
- Operating System - Fire OS
- TRU Picture Engine - The whole package
- 4K & Dolby Vision - Enjoy a 4K HDR experience like no other
- Warranty - 1 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 693 x 1111 x 257
Energy
Rating
| Type | 50" Television |
| Brand | Toshiba |
| Model | 50UF2653DB |
| EAN: | 5055862345153 |
| TRU Picture Engine - The whole package. TRU Micro Dimming improves contrast across every part of the image. TRU Flow reduces image judder, even during rapid cuts and fast-moving scenes. And TRU Resolution upscales a range of non-4K content, to create a more high-resolution image that draws you into a truly vivid experience | |
| 4K & Dolby Vision - Enjoy a 4K HDR experience like no other. With Dolby Vision HDR, your viewing is enhanced with ultra-vivid picture quality. Dolby Vision features colours never before seen, highlights up to 40 times brighter than standard, and blacks 10 times darker. All of this combines to give you the best possible viewing experience | |
| Dolby Atmos - With Dolby Atmos, immersive sound waves flow around you and the room, creating a truly cinematic experience Combined with Sound by Onkyo, you'll have everything you need for an unforgettable sound experience | |
| Freely- Just press the Freely button on your remote control and stream your favourite live and on demand TV. All for free | |
| Content - Get right to your good stuff - Fire TV is designed for TV watchers. With all of your favourite films, TV shows, apps, and other content in one place, you can access whatever youre in the mood for | |
| Personalisation - TV that gets you - Customise your viewing experience with your very own user profile. Add titles to your watchlist and get personalised recommendations so that you can discover new films and TV shows we know youll love. With up to six profiles, every member of your household can create their own world of entertainment | |
| Voice Control - Say it. Alexa will play it - No more endless scrolling. Simply press the Alexa button and use your voice to discover new content, adjust the volume, change channels, or even control your smart home devices | |
| Smart Home - Your smart home starts here - Connect compatible smart home devices to your Fire TV to control the world around you. Set the mood for movie night by asking Alexa to dim the lights and adjust the temperature, all from the comfort of your sofa. With picture-in-picture camera feeds, you can see whos at the front door without missing a single second of your favourite show |
| Display diagonal | 127 cm (50) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LCD |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Total Picture Quality 2200 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-T2 HD, DVB-T HD |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Fire OS |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Video apps | 4oD, All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, Catch-up TV, DAZN, Disney+, ITV X, ITV Hub, Hulu, HBO Max, Freely, NOW TV, Netflix, Paramount+, UKTV Play, My5, YouTube, Rakuten TV |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 16 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Introduction year | 2026 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Dolby Vision |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Backlight dimming technology | Micro Dimming |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 43 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 43 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 73 kWh |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Width (with stand) | 1111 mm |
| Depth (with stand) | 257 mm |
| Height (with stand) | 693 mm |
| Weight (with stand) | 8.05 kg |
| Width (without stand) | 1111 mm |
| Depth (without stand) | 81 mm |
| Height (without stand) | 644 mm |
| Weight (without stand) | 7.9 kg |
| Package width | 1215 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 765 mm |
| Package weight | 10.6 kg |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Turkey |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.